دانلود تصاویر ماهواره ای با استفاده از نرم افزار SAS Planet

نرم افزار گوگل ارث که تصاویر ماهواره ای از سرتاسر کره زمین را در اختیار کاربران قرار می هد، استفاده کاربردی و تاثیر گذار در سنجش از دور دارد. برای استفاده از تصاویر گوگل ارث که از ماهواره های مختلفی نظیر لندست ، کوئیک برد و … تشکیل شده است در محیط Arc MAP می بایست بتوانیم آنها را به صورت ژئورفرنس و زمین مرجع دانلود و مورد استفاده قرار دهیم. نرم افزار Google earthامکان دانلود تصاویر رابه صورت مستقیم به کاربران نمی دهد ولی روش های مختلفی برای دانلود این تصاویر وجود دارد که در اینجا ما به آنها اشاره می کنیم:

۱- استفاده از نرم افزار stitch map

۲- استفاده از نرم افزار Google map downloader

۳- استفاده از نرم افزار SAS Planet

روش های اول و دوم به دلیل زمانبر بودن و عدم دقت کافی نتایج مطلوبی مخصوصا در مقیاس وسیع و رزولوشن بالا ندارند ولی با استفاده از نرم افزار SAS Planet می توان تصاویر ماهواره های مختلفی نظیر Google earth ، Bing , Google و .. را با کیفیت بالا و به صورت ژئورفرنس دانلود کرد و در نرم افزار Arc MAP مورد استفاده قرار داد.

مراحل انجام کار:

۱- نرم افزار SAS Planet که یک نرم افزار متن باز و به صورت یک فایل فشرده می باشد را از مسیر https://bitbucket.org/sas_team/sas.planet.bin/downloads/ دانلود کرده و از حالت زیپ خارج می کنید.

نکته: سعی کنید آخرین ورژن نرم افزار را دانلود کنید در حال حاضر ورژن ۱۶۰۷۰۷ آخرین ورژن این نرم‌افزار می‌باشد.

۲- سپس وارد پوشه نرم افزار می شوید و بر روی فایل SASPlanet.exe کلیک کرده و وارد محیط نرم افزار می شوید.

نکته: توجه داشته باشید که هنگام استفاده از نرم افزار برای اولین بار به اینترنت وصل باشید و پس از دانلود تصاویر دیگر نیازی به اینترنت نمی باشد چون تصاویر دانلود شده در پوشه cache نرم افزار ذخیره می شوند و شما می توانید به صورت آفلاین استفاده کنید.

۳- بعد از ورود به محیط نرم افزاز از طریق منوی MAP سرویس نقشه مورد نظر مانند: Google – (Satellite google map) یا اگر تصاویرbing یا دیگرسرویس های ارائه کننده تصاویر ماهواره ای نظیر یاهو ، یاندکس و … را که خواستید انتخاب می کنید.

۴- سپس یر روی منطقه مورد نظر زوم کرده و با استفاده از ابزار select manager محدوده مورد نظر را مشخص می کنید.

۵- در پنجره select manager در تب download مشخصات مقدار zoom level منطقه و لایه مورد نظر(Google satellite) را مشخص کنید و تصاویر را دانلود کنید. تصاویر دانلود شده در Cache نرم افزار ذخیره می شود.

۶- در نهایت برای اینکه تصاویر به صورت یک فایل ژئورفرنس و مختصات دار در اختیار ما قرار بگیرد و بتوانیم آن را در Arc MAPمورد استفاده قرار دهیم در تب stitch فرمت تصویر خروجی را یه صورت geo tiff یا ECW تعریف می‌کنیم و بعد از مشخص کردن مقدار رزولوشن و سیستم تصویر مسیر خروجی را مشخص می‌کنیم و تصویر را دانلود می کنیم.

۷- در نهایت تصویر دانلود شده که به صورت یک فایل ژئورفرنس شده و با فرمت TIFF با ECW در اختیار ما قرار می گیرد را در محیط Arc MAP فراخوانی می کنیم و مورد استفاده قرار می دهیم.

مطالعه بیشتر